Felületkezelés kovácsoltvas szerkezeteken

Felületkezelés – elegáns megjelenés hosszú távon is

A kovácsoltvasból készült kapuk, kerítések, korlátok az összeillesztéssel még korántsem készültek el, hiszen a felületet kezelni kell.

A felületkezelésnél meg kell különböztetni a kültérre és a beltérre szánt termékeket, hiszen eltérő a kezelési igény.

A beltéri, nedvességgel nem érintkező helyiségbe a felületkezelést az alapozás után a festés és antikolás jelenti. A festék felhordását lehet hagyományos kézi festés-mázolás módszerrel végezni, de a szinterezés egyenletesebb felvitelt ad.

A kültéri felhasználás esetében a korrózió a nagy ellenség. A nem megfelelően kezelt felület az idő során tönkremegy, és sok-sok karbantartást igényel – ami mind pénz idő energia. A kültérre szánt kovácsoltvas termékek esetében már magának a megjelenési formának a kialakításánál figyelemmel kell lenni a kültéri felhasználásra. Az összeállításnak és felhasznált alapelemek anyagának olyannak kell lennie, hogy lehetővé tegyék a megfelelő kezelést. A korrózió elleni védelem hatásos megoldás a horganyzás. Ezzel a technikával a felületre horganyt visznek fel, amely hosszú évekig eltart. Többféle horganyzási technológia létezik, a leghatásosabb a tüzihorganyzás. Az általunk kivitelezett kültéri kovácsoltvas elemek tüzihorganyzású felületkezelést kapnak

.A festékréteget a horganyzott felületre ugyanúgy hagyományos kézi festés-mázolás módszerrel vagy szinterezéssel lehet felvinni. . Hagyományos festésnél célszerű a horganyzott felület pihentetése, de léteznek festékek amelyek lehámlás, lepattogzás veszélye nélkül felhordhatók a frissen horganyzott felületre is.

Az antikolással mind a kültéri, mind a beltéri kovácsoltvas tárgyaink szép patinás bevonatot kapnak. Ezzel a technikával elért eredmény ellensúlyozza a kovácsoltvas sokak által hidegnek mondott hatását.

Az antikolót nem egységesen kell felvinni, hiszen ez nem egy festék. Az éleket vagy a hangsúlyozni szánt részeket kell felületkezelni ezzel az anyaggal. Ajánlatos rövid szőrű ecsettel, kevés festékkel, apró mozdulatokkal felvinni az antikolót, így lehet a legkönnyebben elérni a hatásos kopottas felszínt. Az antikolást célszerű szakemberre bízni, mert ez a végső munkafázis nagyban befolyásolja a késztermék megjelenését, nem megfelelő elvégzése, túlzásba vitele nagyban ronthat a végeredményen.