Kovácsoltvas kapuk és kerítések

A családi házaknál a kerítés választásánál sokszor vetődik fel a kovácsoltvas, mint alapanyag, mivel mutatós, tartós, megfelelő felületkezeléssel nem igényel állandó festést, karbantartást. De mivel egy kovácsoltvas kerítés vagy kapu nagyobb befektetést jelent és hosszú távra szól, érdemes körültekintően választani.

Nézzünk néhány szempontot:

Személyi és/vagy gépkocsibejárós kapu

A kertbe való bejárásnál el kell dönteni, hogy szeretnénk-e külön személyi bejárót vagy csak gépkocsi beállást biztosító kaput. Ha személyi kaput is tervezünk, azt megtehetjük a gépjárműkapuba építve vagy teljesen elkülönítve is. A kapuk tervezésénél fontos szerepet játszik azok helyigénye is, amely a különféle nyitási módozatonként eltérő.

Kapunyitás módozatai

A kapuk nyitására többféle megoldás közül lehet választani, mérlegelve az egyes változatok különféle igényeit. A kapu nyitáshoz tartozik továbbá, hogy a kapukat milyen keretbe foglaljuk, azaz mi lesz a kapuk tartóoszlopa. Választhatunk kovácsoltvasat, de megoldást jelenthet a kőből vagy téglából készült változat is. Kovácsoltvas esetén figyelembe kell venni, hogy az oszlop mindenképpen kapjon megerősítést, hiszen meg kell tartania a kapu súlyát.

Egyszárnyú nyíló kapu

Személyi bejáratokhoz ajánlott. Helyigénytől függően lehetséges a nyíló kapuszárny mellett egy fix részt is beilleszteni.

Kétszárnyú nyíló kapu

Ez a fajta megoldást jelent mind csak a gépkocsibeállást lehetővé tevő, mind a személyi bejárót is magában foglaló kapura – bár ez utóbbi változat elég ritka.

A széles nyíló felület a kapu előtt sík teret igényel – a kapu nyílószárnyának megfelelő nagyságban.

Toló kapu

A gépjárműbeállós kapuk esetében a toló kapu ésszerű megoldást nyújt, ha a kerítés a kapu vonalában folytatódik legalább a nyílószélességnek megfelelő hosszon. Így a kapu nyitása nem igényel teret a kertből, csak a kerítés vonalában egy minimális 10-15 cm-es szélességet.

A toló kapuk alján görgő található, amely egy a földbe süllyesztett sínen fut végig. A megfelelő nyitás érdekében a sínt tisztán kell tartani, mert a felgyülemlett szennyeződésektől a kapu tolása akadozhat. Különösen télen a jegesedés és az őszi levélhullás a nagy ellenség. Amennyiben a toló kapu nyitása nem síkban történik, hanem emelkedőn kell a toló kapunak feljutnia, akkor érdemes erős kapumozgató automatikát alkalmazni.

tolokapu2KT

Úszókapu

A toló kapu nyitási módszerén alapul, azaz a kerítés síkjában mozog. Viszont a kapu alatt nincs sín, mivel a kapu függesztett – egy zárt C sínben fut. A helyigénye ennek a fajtának egy kicsit több, mint a toló kapunak: 1,33 szorosa a kerítés hosszának. Előnye ennek a típusnak, hogy a talajon nincs a nyitást befolyásoló rész így a kapu alatti rész folyamatos tisztántartása sem igény. Az emelkedőn történő mozgatásra ugyanúgy ajánlott figyelmet szentelni, mint a toló kapu esetében.

Kerítés vonalvezetés

A kerítés vonalvezetését meghatározza, hogy a körbekeríteni kívánt terület sík, vagy lejtős. Amennyiben sík a terep a vízszintes vonalvezetés a megoldás.

Ha a telek lejtős akkor lehetőség van az egyenletes emelkedés követésére – ezt a nagyjából egyenletesen lejtős terepnél lehet megtenni – vagy a körbekerítendő területet részegységekre bontva vízszintes és vízszintestől eltérő részeket kombinálni.

A kovácsoltvas elemeket megfelelő alapzatra helyezve (pl. kő, tégla) egységes, mutatós kerítést kapunk.

A kovácsoltvas kerítés meghatározó elemei

A kovácsoltvas kapuk és kerítések alapját a szálanyagok azaz, a zártszelvények és lapos vagy négyzetvasak adják általában. Ezek foglalják keretbe a kapu és kerítés elemeit.

A zártszelvények és lapos vagy négyzetvasak széle lehet sima vagy mángorolt (vagy más néven csipkézett). A számos nútolási megoldásnak köszönhetően sokféle felület készül, ezek az apró részletek a kiválasztott pálca és panel elemekkel harmonizálva tovább növelik a kovácsoltvas kerítésünk szépségét.

Az oszlopok a kerítés tartói, ezek biztosítják a stabilitást. Az oszlopok lehetnek kovácsoltvasból, de választhatunk más anyagot is: például követ vagy téglát. Az oszlopok tetejét oszlopdíszekkel vagy akár lámpákkal hangsúlyozhatjuk.

A pálcák és a panelek a kerítés függőleges meghatározói. A kész pálcák és a panelek rendkívül széles választéka elérhető: letisztult forma a modern vonalvezetésű elképzelésekhez vagy tekergős, kanyargós panel vagy pálcaköltemény. A kerítések eltérő magassága miatt a pálcák mérete is eltérő lehet, ezért a kész pálcák helyett egyedi méretű és kialakítású pálcák készíthetőek szálanyagok és díszítő elemek segítségével. Az egyedi méretű pálcák helyett a magasság emelésének megoldása lehet, ha felül vagy alul vízszintesen futó díszítő elemet használunk. Ez lehet egy fekvő panel, vagy akár S és C elemekből kirakott sorminta is.

A kerítés és a kapu tetejét csúcsdíszekkel vagy felső íves kapudísszel is készíthetjük. A csúcsdíszek ebben az esetben a hegyes végeik miatt védelmi funkciót is elláthatnak, mert nehezebb a kerítés átmászása.

Lemezes kerítések esetén a lemezdíszek szépen kiemelkednek a síkból, hangsúlyos festéssel vonzó megoldást kaphatunk.